İş

İstihdam Yardımı Artış Miktarı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyal yardım faydalanıcıları için bir kez ödenen ve geçen yıl 2 bin 157 lira olan “İş Kurma Yardımı”nın bu yıl 4 bin 471 lira ödeneceğini bildirdi.

Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından sağlanan mesleki eğitim, istihdam ve Toplum Yararına Program’dan (TYP) sosyal yardım faydalanıcılarına yararlanmaya devam ettiklerini bildirdi.

Sosyal yardım faydalanıcılarının yüzde 82’sinin engellilik, yaşlılık, hastalık veya bakım nedeniyle çalışamaz duruma geldiğine işaret eden Göktaş, “Sosyal yardım faydalanıcılarını Türkiye’ye kazandırmak için istihdam dostu sosyal yardım anlayışı doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. işgücü piyasasına girmek ve sosyal yardım-istihdam bağlantısını güçlendirmek.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl sosyal yardım alan 140 bin 131 kişi İŞKUR’a sevk edildi

2010 yılından bu yana çalışabilecek durumda olan sosyal yardım faydalanıcılarını çalışmaya yönlendirdiklerini belirten Göktaş, 2022 yılında 140 bin 131 kişiyi İŞKUR’a yönlendirdiklerini, maaşlarının en fazla yüzde 10’una kadar “Çalışmaya Yönlendirme Yardımı” verdiklerini bildirdi. aylık net asgari ücret.

Göktaş, “Çalışmaya Yönlendirme Yardımı”nın, sosyal yardım faydalanıcılarının İŞKUR tarafından işe yönlendirilmeleri halinde, iş görüşmesine gitme ve başvuru/kabul aşaması giderleri için yılda en fazla 3 kez olmak üzere ayda bir kez ödendiğini kaydetti. .

Bunun yanı sıra “Başlangıç ​​Yardımı” kapsamında takviye de sağladıklarını belirten Göktaş, şöyle devam etti:

“Geçen yıl 2 bin 157 lira olan desteğimizi bu yıl 4 bin 471 lira olarak vereceğiz. Özel sektör işverenlerinin İŞKUR tarafından işe yönlendirilen sosyal yardım faydalanıcılarının bir yıl süreyle ödemekle yükümlü olduğu sigorta primlerini karşılıyoruz. özel sektör işverenleri tarafından istihdam edilmektedir.”

Bakan Göktaş, İşe Yönlendirme ve İşe Başlama yardımlarından yararlananların düzenli eğitim ve şartlı sağlık yardımlarının 12 ay boyunca kesintisiz devam ettiğini, eğitim ve beslenme yardımlarında önceliği bu kişilere verdiklerini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu