Haber

Selin Sayek Böke kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne, hangi partiden? Selin Sayek Böke’nin hayatı ve biyografisi!

Vatandaşların merak ettiği şahısların arasına Selin Sayek Böke giriyor. Peki Selin Sayek Böke kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne, hangi partiden? Selin Sayek Böke’nin hayatı ve biyografisi nedir? Detaylar burada…

SELİN SAYEK BÖKE KİMDİR?

Selin Sayek Böke (24 Ağustos 1972 doğumlu; Buffalo, New York), Türk akademisyen, ekonomist ve politikacı.

Hayati

Selin Sayek, 24 Ağustos 1972’de Buffalo, New York’ta Füsun Sayek ve İskender Sayek’in oğlu olarak dünyaya geldi. Annesi doktor, babası tıp profesörüdür. Anne tarafı Niğdeli, baba tarafı Hatay’ın Arsuz ilçesindendir.

1989 yılında Çankaya İlkokulu, TED Ankara Koleji, 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılına kadar Duke Üniversitesi’nde iktisat alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. 2003 yılında Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 2010 yılında doçent oldu.

Siyasi kariyer

2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’ne seçildi. Türkiye’de Haziran 2015 genel seçimlerinde CHP’nin İzmir 1. ilçe milletvekili adayı oldu ve TBMM’ye girdi. Kasım 2015’te yapılan erken genel seçimlerde aynı ilden yeniden milletvekili seçildi. CHP’li ekonomi Siyasetten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinde bulundu. 6 Mayıs 2017 tarihinde Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevinden istifa etti. Temmuz 2020’de yapılan bir sonraki kongrenin ardından CHP Genel Sekreteri olarak atandı.

2019 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu’nun genel başkan yardımcılığına seçildi. Böke, bu göreve gelen ilk Türk milletvekili oldu. 30 Ocak 2020 – 24 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında AKPM Avrupa Sosyal İlkeler Alt Komitesi Lideri, 24 Ocak 2022 prestiji ile Sosyal Sorunlar, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi lideridir.

Kişisel hayat

2002 yılında inşaat mühendisi Mert Böke ile evlendi ve bu evlilikten Can ve Aksel adında iki oğlu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu