Haber

Fatih Erbakan, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı

Refah Partisi Genel Başkanı Yine Fatih Erbakan, İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Yahudi Güvenlik Gücü Partisi’nden Yitzhak Wasserlauf ile birlikte işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskı yapmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Erbakan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, baskını kendilerinin yaptığını belirtti.

Erbakan, İsrail Güvenlik Bakanı Ben-Gvir’in Yahudi Güvenlik Gücü Partisi’nden Yitzhak Wasserlauf ile yaptığı hareketin, her yıl yıkımı anmak için düzenlenen yas ve oruç günü olan “Tişa Be Av” bahanesiyle gerçekleştirildiğini belirtti. Tapınağın tamamı İsrail polisinin kontrolünde. kayıt edilmiş:

“İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’ya baskın yapılması kabul edilemez bir durumdur. Ben Gvir’in sosyal medya hesabından ‘İsrail halkının geri dönüp egemenliğini göstermesi için en önemli yer burasıdır’ ifadesini kullanması kabul edilemez. Bu baskın sonrası olayın vahametini ortaya koyuyor.

Özellikle Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’ yasa tasarılarından birini geçirmesinin ardından işgal altındaki topraklarda büyük protestolar patlak verirken, Ben Gvir’in hamlesi koalisyon hükümetinin dikkatini başka yöne çekmek için bir strateji. ve ‘yargı reformu’ yasasını unutturuyor. olduğu açıktır. Müslüman ülkelerin yöneticileri başta olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşların kutsal yerlere yönelik baskın ve saldırıları durdurması ve bu mabetleri uluslararası hukuk çerçevesinde koruması için acilen karar alması gerekmektedir.

gerede-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu