Ekonomi

Japonya, tahvil getirilerinin 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından müdahale etti

Japonya Bankası(BoJ) bugün devlet tahvili piyasasına müdahale ederek getirilerin son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmasını engellemeye çalışıyor.

10 yıllık Japon devlet tahviliGetirisi Mayıs 2013’ten bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 0,97’ye yükseldikten sonra BoJ’un acil tahvil alım operasyonu açıklamasıyla yüzde 0,960’a geriledi.

Japonya Merkez Bankası dün 10 yıllık tahvil getirisi için yüzde 1’lik tavanı sabit bir üst sınır yerine referans noktası olarak değiştirdi.

Mitsubishi UFJ Morgan Stanley( HANIM) Menkul kıymetler sabit gelir stratejisti Keisuke Tsuruta, Salı günkü ayarlamaların “piyasada siyasi normalleşmeye doğru ilerlediğimize dair devam eden bir ihtiyat duygusunun” oluşması olasılığını artırdığını söyledi.

Tsuruta, bu değişikliği BOJ’un negatif faiz politikasından sonunda çıkması yönünde bir adım olarak görüyor ve bunun en erken gelecek yılın başında gerçekleşmesini bekliyor.

İki yıl JGBGetirisi %0,160’a yükselirken Beş yılGetiri, 2011’den bu yana görülmeyen seviye olan %0,480’e ulaştı.

Süper uzun vadede, 20 yılJGB getirisi %1,735 ile Temmuz 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. 30 yılJGB getirisi 3 baz puan artarak %1,905’e yükseldi.

UBS döviz stratejisti James MalcolmSalı günkü değişikliklerin ardından getiri eğrisi kontrolünün “basitleştirilmiş ancak etkili bir şekilde ölü” olduğunu söyledi.

Malcolm, YCC’nin negatif faiz politikası sona erene kadar bir çerçeve olarak kalacağını ve BOJ’un bunu en azından bilançosunu yönetmeyi ve getiri artışlarına karşı koymayı amaçlayan tahvil satın alma hedefiyle değiştirebileceğini söyledi.

Forex Haber Merkezi

habertorul.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu